В рубриці DOU Проекторвсі бажаючі можуть презентувати свій продукт (як стартап, так і ламповий pet-проект). Якщо вам є про що розповісти — запрошуємо прийняти участь. Якщо ні — можливо, серія надихне на створення власного made in Ukraine продукту. Питання і заявки на участь надсилайте на valentina@dou.ua.
Ідея
Привіт, я Ігор Стефурак. Останні п’ять років працюю у акселераторі GrowthUP, а віднедавна ще й у венчурному фонді GrowthUP+.
У жовтні 2015 року я запустив перший проект для засновників стартапів — Воркселератор, сервіс пошуку стажерів та перших працівників, який розвиваю у вільний час. Натомість, 60% робочого часу проводжу за спілкуванням зі стартапами. Щодня доводиться відповідати на ті самі запитання засновників, які знаходяться на ранніх стадіях розвитку. Найчастіше розмова стосується: валідації ідей, процесу запуску, пошуку користувачів, побудови бізнес-моделей, отримання інвестицій, формування команди та юридичних моментів.
Глобальні статистичні дані показують, що 99,7% стартапів закриваються протягом першого року. Піднімати проект з такою статистикою можна двома шляхами: «fail fast» («зазнавай невдачі швидко») або ітераціями. Тому в квітні 2016 я запустив другий проект — спільноту з відповідями на питання від підприємців, які запускають стартапи —Стартап Левел. Сайт дозволив змасштабувати процес спілкування. Я відповідаю на питання сам, залучаю колег, інших підприємців, інвесторів та експертів. Ті, хто відвідували Startup Crash Test, вважають проекти продовженням один одного.
Startup Crash Test
Реалізація
Перед тим як витрачати час на вибір платформи та складання робочих і бізнес-процесів, я завжди валідую проблему та ідею у польових умовах. Для Стартап Левел написав пост у блог та на свою сторінку в Фейсбуці, де розповів як працюю з потоком проектів акселератора, скільки часу на це йде, які питання повторюються найчастіше, як я хочу вирішити проблему. До поста додав заклик до дії: «заповніть форму для раннього доступу до спільноти». Окрім полів для персональних даних перших користувачів у формі було опитування про розмір членського внеску: «не готовий платити», «$10/рік», «$20/рік», «$50/рік».
За тиждень форму на вступ до спільноти заповнили 120 людей. Лише 10 з них вказали, що не готові платити членський внесок, 80 вибрали варіант «$20/рік». Цього вистачило, я вирішив запускати проект.
Побудова MVP. Я прибічник методології Lean Startup, тому зосередився на виборі платформи, яка забезпечить ключову функціональність: профілі учасників, публікація запитань, публікація відповідей. Я не вмію програмувати (основи css + html — це не програмування). Не вважаю, що це добре чи погано. Це факт. Тому окрім бережливого підходу думаю одразу готовими рішеннями. Я придбав шаблон для Вордпрес за $65, що відповідав потребам, кастомізував його, зверстав сторінку реєстраціїта завів магазин на Лікпеї — для прийому членських внесків.
Спільнота — це історія про контент. Я міг відповідати на питання, але потрібно було, щоб їх публікували. Вирішив використати базу перших користувачів для збору питань, пропонуючи їм безкоштовний акаунт на 6 місяців взамін. Результат: 35 запитань та 90 відповідей від 30 людей за місяць. Далі я додав на сторінку реєстрації можливість увійти без запитання, оплативши 250 грн за пожиттєвий акаунт і продовжив запрошувати людей. За наступний місяць кількість учасників збільшилася ще на 35, з яких 15 заплатили за вхід.
Запуск. Щоб українські ЗМІ написали про ваш продукт, приходьте з результатами. Я виявив це ще на етапі запуску Воркселератора, тому й ростив проект протягом двох місяців у закритому режимі. Перед запуском я зробив опитування, щоб вибрати першого гостя АМА-сесії (додатковий контент). Спільнота проголосувала за Ярослава Ажнюка, засновника та CEO Petcube. Ярослав погодився, і ми почали збирати запитання. Це додали цінності проекту на стадії запуску.
У четвер, 9 червня, історія Стартап Левела вийшла на сторінках десятка українських веб-видань, що збільшило кількість учасників у 2,5 рази.
Результати
До осені я активно набиратиму критичну масу користувачів, що дозволить менше часу витрачати на підтримання активності. Використовуватиму як публічні (ЗМІ, групи у Фейсбуці), так і непублічні (власна розсилка, канал у Телеграмі, зариті групи у Фейсбуці) канали.
Щомісяця спільнота хоститиме 2 АМА-сесії з підприємцями та інвесторами, з’явиться додатковий контент від учасників: кейси, досвід. За поточними показниками потрібно щонайменше 300 учасників, щоб спільнота почала рости органічно.