В рубриці DOU Labsми запрошуємо IT-компанії ділитись досвідом власних цікавих розробок та внутрішніх технологічних ініціатив. Питання і заявки на участь надсилайте на valentina@dou.ua.
Стаття написана у співавторстві з моїми колегами Ігорем Крашенимта Дмитром Мулькіним.
Останні кілька років весь технологічний світ божеволіє від слів інтернет речей (IoT), більший ажіотаж, мабуть, спостерігається лише навколо Data Science. Що ж таке той інтернет речей? Інтернет речей являє собою систему взаємопов’язаних обчислювальних пристроїв, механічних і цифрових машин, предметів, тварин або людей, які забезпечені унікальними ідентифікаторами і можливістю передачі даних по мережі, не вимагаючи взаємодії від людини до людини або від людини до комп’ютера.
Кожна велика компанія зараз має щось для IoT. Компанія Intel випускає Edison та Quark, Amazon — Amazon IoT, Google — Brillo, Apple — HomeKit. Цей список можливо продовжувати до нескінченності. Ми в R&D відділі компанії Ciklum вирішили не відставати від «модних тенденцій» та розробили свою платформу для IoT (4IoT).
4ІоТ
В результаті роботи у напрямі інтернету речей було створено власну платформу 4ІоТ, що поєднала в собі ряд переваг, основною з яких є невисока вартість та доступність розробленого рішення. Плата для розумних речей базується на основі ультра дешевого модуля ESP8266 (~$2), що робить собівартість плати близько $7 + вартість сенсора, який буде використовуватися. Для демонстрації можливостей платформи було розроблено ряд модулів таких як розумна розетка, сенсор сейсмічної активності, розумний контролер RGB стрічки, розумний прожектор та лампа, детектор відвідувачів та їх трекінг на базі камери та інше.
Плата 4IoT
На базі даної платформи можливо розробляти системи для розумних будинків, розумних речей на виробництві, рішення для розумних міст.
Після створення всієї інфраструктури розумних сенсорів виникло питання «а що робити далі?». Було вирішено додати голосове управління до екосистеми 4IoT на основі готових рішень для розпізнавання мовлення.
Трекінг людей. Рішення на базі камери та 4IoT
Інтеграція голосових сервісів Amazon Alexa
В якості рішення для голосового управління було вирішено використовувати рішення від Amazon — Amazon Echo, яку співробітники нашого відділу отримали в якості винагороди за перемогу на найбільшому IoT хакатоні у світі — Internet of Things World, що проходив цього року в американському місті Санта-Клара.
Amazon Echo — це своєрідний розумний гучномовець. Echo підключається до голосової служби Amazon Alexa, яка розпізнає мовлення та виконує певну відповідну дію. Amazon Echo — це своєрідний аналог Cortana, Siri та Google Now. За допомогою Echo можливо грати музику, надавати інформацію, новини, спортивні результати, прогнози погоди і багато іншого. Amazon, на відміну від аналогічних сервісів-конкурентів, дозволяє створювати свої додатки (Skills).
У відділі R&D було вирішено розробити відповідні додатки, які б дозволили взаємодіяти з екосистемою 4IoT: розумною RGB-лампою на основі 4IoT, сенсори температури тощо. Взаємодія була реалізована через протокол MQTT.
У будь-який момент можливо спитати щось на кшталт: «Alexa, what is the temperature in our laboratory?», на що Alexa відповість: «The ambient temperature is 25.5 degrees Celsius». Або: «How many persons are in the meeting room?», на що Alexa назве кількість людей, які зараз там знаходяться.
Розумна лампа з голосовим керуванням (можливо встановлювати колір лампи)
Відеодемонстрація роботи системи:
Що далі? Боти!
Новою тенденцією для інтернету речей, як і взагалі в IT-індустрії є створення рішень з певною долею автоматизації та штучного інтелекту. Зокрема останнім часом з’являється все більше ботів для Messenger, Slack та Telegram, які виконують певні корисні функції або автоматизують деякі рутинні операції. За допомогою ботів вже можна завантажувати торенти, купувати квитки або замовляти піцу. Нашими цілями є створення так званих розумних асистентів (smart assistance), зокрема із голосовим керуванням.
Такі розумні асистенти у сукупності із вже раніше створеною 4IoT платформою дадуть змогу автоматизувати повсякденне життя для розумних будинків і матимуть голосовий інтерфейс, що зробить використання таких систем більш простим і зрозумілим для звичайного користувача.