Цієї весни нам вдалося цілий день провести в центральному офісі Facebook в Менло-Парк (штат Каліфорнія, США). Але найважливіше, що екскурсію проводили двоє наших українських хлопців, котрі давно працюють в компанії. Немає більше сил тримати це в собі, тому на честь третього Дня народження проекту DOU Ревізорми вирішили показати вам штаб-квартиру найбільшої соціальної мережі у світі.
Нині Facebook входить до п’ятірки найбільш відвідуваних сайтів світу. Станом на червень 2017 року місячна аудиторія мережі складала 2 мільярдилюдей. Щодня понад 175 мільйонів людей діляться реакцією «Love — ❤», і в середньому понад 800 мільйонів лайкають («Like — 👍») щось на Facebook. Офіси компанії розкидані по всьому світу, їх зараз більше 45. Найбільші інженерні центри знаходяться в Менло-Парк (США), Сіетлі (США), Нью-Йорку (США), Бостоні (США), Лондоні (Велика Британія), Дубліні (Ірландія) і Тель-Авіві (Ізраїль).
В околицях і поблизу
До того як Facebook викупила територію колишнього бізнес-парку компанії Sun Microsystems, яку 2010 року поглинув Oracle, офіси соціальної мережі були розкидані по всьому Пало-Альто. Під час проектування нового офісу архітектори вирішили зберегти таку присутність міста в житті компанії. Тепер штаб-квартиру Facebook важко навіть назвати офісом. Вона більше схожа на окреме місто з власною інфраструктурою, де між корпусами курсують автобуси, на стінах рясніє стріт-арт, а на центральних вулицях — неймовірний вибір кав’ярень і перекусних.
На території знаходяться два кампуси: перший східний і нещодавно відкритий західний. Ці будівлі з’єднані пішохідно-велосипедним тунелем під автомобільною магістраллю.
Ми приїхали в офіс на орендованому автомобілі, який без проблем залишили на критому паркінгу, який більше нагадує парковання в величезному торговельно-розважальному комплексі — з буквеним зонуванням і зарядними станціями для електромобілів. Тут працюють паркувальники, які допомагають поставити гостьову машину, якщо вільних місць залишилося небагато.
На жаль, до офісу не ходить громадський транспорт і єдиний спосіб до нього дістатися — на авто. Самі співробітники зазначають, що це трохи незручно (див. Розділ «DOU Ревізор питає»).
На території кампуса є зовнішні паркінги для «громадських» велосипедів. Прокат працює так, як і у всіх європейських туристичних містах: можна взяти велосипед в одному районі міста, а залишити в іншому — це нормальна практика. А тут можна їхати від одного корпусу до іншого, і це абсолютно безкоштовно для всіх співробітників Facebook. У приміщенні корпусу також обладнана внутрішня велопарковка для особистих велосипедів працівників. Назовні, біля першого кампуса, є веломайстерня, де співробітники можуть безкоштовно поремонтувати свої байки.
Робочий простір
Помітно, що під час облаштування приміщень було використано мінімальну кількість «інтер’єрних» матеріалів: видно бетон, фанеру, нічим не прикриті комунікації. Робочі зони в обох корпусах виконані в стилі open space (на жаль, нам не дозволили фотографувати робочі місця). До речі, Facebook встановила рекорд: open space компанії вважається найбільшим у світі. Марк Цукерберг відзначає, що прагнув створити робоче середовище з таким же духом спільності, комунікації між людьми, як і в самій соціальній мережі. Для цього й був створений «найбільший open space у світі — одна кімната для розміщення тисяч людей», — написав CEO у своєму постіпісля відкриття нового західного кампуса в 2015 році. Цікаво, що робоче місце самого Марка майже не відрізняється від інших, це не окремий кабінет.
Усі робочі столи в офісі регулюються за висотою, а крісла від Herman Miller — максимально ергономічні. Крім того, у приміщеннях є багато робочих місць, не закріплених за конкретними людьми. Вони розташовані рівномірно по всьому офісу і створені для співробітників, які, виконуючи свої обов’язки, постійно переміщаються в open space. Так, вони можуть знайти місце для роботи де завгодно, і працювати там за своїм лептопом, який завжди носять з собою.
Відпочинок і натхнення
➠ Стріт-арт
У штаб-квартирі Facebook співробітників усіляко заохочують до творчого самовираження. Коли був відкритий перший східний кампус, вони отримали балончики з фарбою — так з’явилися перші графіті на офісних стінах. Для створення малюнків у новому західному кампусі запросили художників з різних куточків земної кулі. Напевно, найбільш яскравий і незвичайний — це робота бруклінської художниці українського походження Майї Гаюк. Її роботи нагадують геометричні орнаменти на традиційних українських ремісничих виробах.
➠ Кав’ярні, перекусні та ресторани
На території офісу є їдальні, де співробітникам Facebook пропонують безкоштовне триразове харчування. Команда з більш ніж
➠ Інфраструктура внутрішнього міста
Увесь простір нагадує вулиці міста з пожвавленим рухом. Тут є майстерня для ремонту велосипедів, столярна майстерня, поліграфічний центр, де можна просто так взяти яскравий плакат або власноруч зробити магніт напам’ять. На території штаб-квартири навіть є власний сувенірний магазин, де за $40 можна купити собі худі або за $10 — пляшку для води з логотипом Facebook. На даху західного кампуса створили парк площею 36 тис. м2, звідки відкривається вид на затоку. Тут є місця як для прогулянок, так і для роботи. До того ж, коли ходиш парком, заледве усвідомлюєш, що знаходишся на даху будівлі.
DOU Ревізор питає
Ми поцікавилися у представників компанії, як же їм живеться, і поставили два нескладних питання: що найбільше подобається в офісі та що б хотілося поліпшити або змінити.
Юрій Брунець, останні три роки працює в команді Facebook і в даний момент розробляє Facebook News Feed:
Остап Коркуна, програміст у відділі інфраструктури компанії Facebook з 2009 року:
Ну що, ми поїхали далі ... А якщо ви хочете, щоб DOU Ревізор приїхав до вас, пишіть нам — revisor@dou.ua
Слідкуйте за нами на Facebook — www.facebook.com/dourevisor
Дивіться закулісні кадри того, що не проходить цензуру, в Instagram — instagram.com/dourevisor
Підписуйтесь на відеоканал DOU Ревізор на YouTube — www.youtube.com/.../UCYyiAq3Bn1w1V5T7y0f-Uzw