Цією статтею я хочу почати цикл розповідей про те, як я протягом декількох місяців проходив співбесіди приблизно в
Трішки про себе.Програмую зі шкільного віку, за гроші працюю 10 з гаком років. Працював адміном, програмістом, тімлідом, PM-ом, лінійним менеджером. Виконував обов’язки SRE/DevOps, архітекта, HR, офіс-менеджера, енікейщика.
Працював у кривавому ентерпрайзі, стартапі й аутсорсі. В основному займався формошльопством і крудами, мав справу с Java та бекендом. Останні кілька років пересів на фулстек мікс з Java, Ruby/RoR, Python, Node.js.
На співбесідах я позиціонував себе як Senior+ розробника, тому все нижченаписане буде актуальне для такого рівня та вище. На інших позиціях досвід може бути іншим.
Усього я пройшов близько 20 співбесід з рекрутерами: половина з них були з агентств і половина — штатні рекрутери/HR компаній. Тому можу сказати, що деяка статистика в мене є.
Пропозиції на LinkedIn
Як і будь-яка людина, що має хороший профіль на LinkedIn, я отримую багато пропозицій роботи буквально щотижня (а подекуди й щодня). Я завжди відповідаю рекрутерам. Зазвичай це було просте «Дякую, не цікаво». Проте час від часу мене проривало на довгі тиради, чому я не піду до них працювати або чому їхня вакансія зовсім мені не підходить. Однак з часом пропозиції ставали все кращими. Тому мені спало на думку просто відповідати позитивно на абсолютно всі пропозиції (навіть не дуже релевантні), намагатися проходити співбесіди до кінця, а потім вже думати, що робити далі. Єдиною вимогою, яку я мав, був відносно високий рівень компенсації, який одразу би відхилив усілякі middle-вакансії.
Етап нульовий. Співбесіди з рекрутером
Перший контакт, як правило, відбувався з працівником рекрутингової компанії. Дуже рідко на мене виходили HR напряму з компаній. Зазвичай з рекрутером немає ніякого сенсу розмовляти про проект або вакансію — він про неї знає те саме, що ви можете почитати в Job Description. Тому, на мою думку, потрібно швидко проходити цей етап, а для цього досить мати на увазі таке:
- Мати підготовлене CV.
- Вміти швидко розповісти про свій досвід.
- Чітко та ясно пояснити, чому ви шукаєте роботу.
- Чітко та ясно формулювати, що саме ви шукаєте.
- Відразу озвучити свої зарплатні очікування.
- Сказати, коли ви зможете розпочати роботу, якщо отримаєте пропозицію.
- Бути готовим пройти тест на знання англійської.
- Бути готовим до відеодзвінка.
- Якщо для вас важливий соцпакет, або розташування офісу, або інші речі — мати чекліст, який потім озвучити рекрутеру.
- Чітко відповісти на питання: «Якщо у вас буде дві пропозиції на руках, котру оберете?».
Пройдемось по пунктах.
Резюме
Статей про те, як правильно робити CV, ціла купа. Я раджу мати лінк на PDFку, щоб не перекидатися файлами в месенджерах або пошті, або ще краще мати CV у LinkedIn-профілі. Можете подивитися мій LinkedInяк приклад. Я завжди писав «Замість CV роздрукуйте мій профіль, там все є», всіх це влаштовувало. Рекрутери часто переганяють CV у внутрішні формати, тому не варто старатися за них — просто тримайте LinkedIn-профіль у гарному стані.
Розповідь про себе
Майте підготовлену розповідь про ваш досвід, щоб рекрутер не ставила дурних запитань: «А ви працювали з AWS та Docker?». Швидко та коротко: «5 років Java розробки, 2 роки з AWS, маю знання DevOps та був тімлідом команди з
Мотивація
Потрібно максимально коротко та зрозуміло пояснити причини пошуку роботи (навіть якщо це не дуже відповідає дійсності або ви не хочете розкривати причини звільнення). Мій улюблений варіант: «Закінчився проект, іншого хорошого наразі немає, шукаю новий». Це типова ситуація для українського аутсорсу, тому вона автоматично відсіче питання «Що вас не влаштовує в компанії?» і подібні. Особисто мене після цього ніхто не розпитував, що там і як, а це скорочувало загальний час на комунікацію. Варто уникати відповідей, які можуть викликати питання. Наприклад, «Шукаю роботу, бо теперішнє керівництво на проекті некомпетентне». Слід говорити коротко і ясно: «Немає проектів, нові ще стартують, дивлюся нові можливості».
Що саме ви шукаєте
Залежно від вакансії, на яку ви подаєтеся, бажано сказати саме те, що там написано, знову ж таки, щоб уникнути додаткових питань і дати рекрутеру зрозуміти, що ви серйозно налаштовані. Погана відповідь: «Шукаю високу зарплатню» (навіть якщо це дійсно так), — це зґенерує непотрібні питання до вас. Хороша відповідь: «Шукаю проект, на якому я зміг би розширити та поглибити свої знання та вміння. Наприклад, я бачу, що у вашій вакансії є Java, з якою я багато працював, та Machine Learning, про яке я знаю, але не мав змоги застосувати на практиці». Треба відразу дати зрозуміти рекрутеру, що ви підходите під вакансію і вона вам дійсно цікава (навіть якщо по факту це не так), знову ж, щоб скоротити час на комунікацію.
Зарплатні очікування
Одразу називаєте цифру, обов’язково net, щоб уникнути непорозумінь у майбутньому. Наприклад, «$4000 net». Негоціація зарплати — окрема тема. Скажу лише, що мені не потрібно було її обговорювати, тому що я точно знав, скільки коштую. У вашому випадку рекрутер може запитувати: «А на скільки ви можете опустити планку?» і т. д. На таке кажіть: «Давайте ми техінтерв’ю пройдемо, а там буде видно».
На перших декількох інтерв’ю я озвучив суму, але не вказав, це net чи gross. Рекрутер мене перепитала, і я трішки розгубився, тому що ставив досить високу планку і не очікував, що мене хтось буде готовий винайняти на ці гроші. Тому відповів просто: «Та мені все рівно :)». Це дало рекрутеру привід до маніпуляцій. На наступних інтерв’ю я вже відразу говорив суму net, і ні в кого не виникало додаткових питань.
Скільки часу вам потрібно на перехід
Рекрутери завжди це питають. Тому майте готову відповідь, бажано фіксовану, наприклад «1 місяць», «2 тижні» і так далі. Чому не варто писати
Англійська
Про англійську, думаю, зрозуміло. Потрібно мати більш-менш адекватний рівень розмовної та бути готовим у телефонному режимі відповісти на одне з питань: «Розкажіть про свій останній проект», «Розкажіть, що ви робите у вільний час, які у вас є хобі», «Розкажіть, чому ви обрали саме цю технологію» і так далі. Раджу підготувати промову та потренуватися перед дзеркалом або знайомими. Питання можуть бути різними, але ці три найпопулярніші. Самі рекрутери часто говорять англійською не дуже добре. Додатковим плюсом цієї вправи буде також те, що у вас будуть готові відповіді на аналогічні питання від представників замовників або закордонних інженерів, з якими ви будете мати справу далі.
Одна з рекрутерів вирішила виділитися та попросила мене відповісти на питання «What was biggest failure in your life?». Замість того, щоб відповідати на такі дурнуваті запитання, я розповів їй про фейл на роботі. Якщо рекрутер переходить межу або ви почуваєте себе некомфортно, просто запропонуйте розповісти про щось інше.
Відеодзвінок
Від мене вимагали його абсолютно всюди. Тому, по-перше, треба мати хороший мікрофон, який не фонить, не тріщить і нормально працює. По-друге, нормальну вебку, щоб вас було добре видно. По-третє, хороший інтернет, щоб це все передавати. Добре, якщо у вас є геймерська гарнітура та FaceTime HD камера. Якщо немає — знайдіть десь, коштує копійки, а якість комунікації піднімає до висоти. Знову ж таки, це знизить до мінімуму технічні проблеми типу «вас погано чути та не видно» і скоротить час на комунікації.
Майже на всіх відеодзвінках у мене мікрофон та вебка були кращі, ніж у моїх протеже, і їхній поганий звук мене дуже засмучував.
Одна з розмов у мене була з VP of Engineering крутого ізраїльського стартапу. Він використовував bluetooth гарнітуру, яка давала надзвичайно приглушений та нерозбірливий звук. Половину слів мені доводилося вгадувати з контексту того, що вдалось розібрати. Було дуже складно, адже я не міг йому сказати: «Замініть, будь ласка, мікрофон, бо вас не чути», — проте я якось впорався.
Одна з рекрутерів, з якою я розмовляв, дуже сильно шепелявила. Сюди ще додався ефект мікрофону (звук був приглушений і викривлений), тому мені було складно її зрозуміти, але, на жаль, я нічого не міг з цим поробити :) Інколи хотілося реготати, інколи — плакати. Добре, хоч ми розмовляли російською.
Важливі для вас умови
Якщо є важливі для вас критерії, то відразу треба їх сказати. Для мене не важливими були ні соцпакет (страховка і т. д.), ні розташування офісу, ні можливість віддаленої роботи, ні взагалі щось інше, тому я так і казав: «Питань немає, соцпакет нецікавий, давайте рухатися далі». Вам щось з переліченого може бути важливим, тому говоріть про це. Не завжди рекрутер зможе відповісти на ці питання, але добре, якщо ви готові відразу сказати, що вас цікавить, а не думати.
Відповідь на запитання про два стільці
Це просто ще один вид проективного питання «що ви шукаєте», тому майте готову відповідь, на кшталт «Хочу працювати там, де команда збирається з нуля», або «Там, куди ближче добиратися». Я спершу відповідав, що «не буває двох однакових оферів», чим ґенерував купу наступних питань. Зараз розумію, що краще зосередитися на чомусь одному. До реальності це питання стосунку не має, тому що всі компанії ну ду-у-уже різні і факторів багато.
Беручи до уваги всі ці пункти, перша моя відповідь на запрошення рекрутера до розмови в LinkedIn була така:
- Вакансія цікава.
- ЗП $х000 net.
- English — Upper-Intermediate.
- CV копіпастіть з LinkedIn-профілю.
- На перехід потрібен місяць.
- Скайп — ххх. Додавайте, набирайте, поговоримо.
Далі ми плавно переміщалися в скайп і домовлялися про час відеодзвінка.
Якщо все пройшло добре, ви справили враження адекватної людини, то далі буде фірмове «Я передам інформацію у компанію, і ми домовимося про наступний етап».
Жодного разу мене для першого знайомства не запрошували в офіс. Співбесіди тривали від 15 хвилин до години (на менеджерські позиції). Думаю, що зараз знайомство в офісі — це швидше виняток, ніж звичайна практика. Усього в мене було близько 20 таких діалогів з різними рекрутерами та HR.
Типові вади співбесід з рекрутерами
Насправді рекрутери не читають ваш LinkedIn-профіль та резюме
Або читають по діагоналі. Просто змиріться з цим. Якщо у вас у профілі є більш ніж одна технологія, то вам будуть сипатися пропозиції по кожній з них окремо. У рекрутерів немає часу читати профілі. Їхня основна зброя — проспамити максимальну кількість кандидатів, а там вже, може, хтось відгукнеться і вдасться його розкрутити.
Пише мені рекрутер: «Ось є вакансія тімліда, давай до нас працювати». Я відповідаю позитивно, зідзвонюємося, я розповідаю про себе трошки, вона — коротко про вакансію. Ну ок, йдемо далі. Переходимо до технічної співбесіди, відеодзвінок з розробниками, і тут вони мені кажуть: «У нас вакансія фронтенд ліда. Який у вас досвід з фронтендом?». Я навіть першу хвилину щось там розповідав, що так, знаю JS, більш-менш розумію, як працює сучасний фронт. І тут вони кажуть: «Ну, в нас тут чисто фронт. Як ви до цього ставитеся?». Далі, зрозуміло, я кажу: «Хлопці, схоже тут маленьке непорозуміння, бувайте». Рекрутер навіть не вибачилася.
Часто рекрутери говорять, що, мовляв, кандидати не оновлюють профіль у LinkedIn, тому вони його й не читають — завжди треба все з’ясовувати особисто.
Унаслідок цього вони часто надсилають нерелевантні вакансії. Наприклад, коли я був менеджером і в LinkedIn у мене було написано «менеджер», мені ким тільки не пропонували працювати :) Часто я відверто глузував з таких недолугих рекрутерів, часто радив почитати профіль, перед тим як писати мені нісенітницю. Але врешті-решт я розчарувався в людях і почав сприймати це як даність.
Ігнорування кандидатів
Так-так, це фірмове «Мы вам перезвоним». Незважаючи на те, що найм кандидата — це прямий прибуток для рекрутера, часто вони дозволяють собі зникати на декілька днів.
За моїми спостереженнями, рекрутери компаній грішать цим значно частіше, ніж рекрутери з агентств. Лише єдиний раз я отримав відповідь наступного дня, і вона була від рекрутера лідера ринку. Ну, про це трішки пізніше.
Контактує зі мною рекрутер з компанії. Ми того ж дня зідзвонюємося у скайпі, я успішно проходжу нульову перевірку. Далі вона каже: «Я перешлю ваше резюме замовнику, вони дадуть тестове завдання, ну і далі буде видно». Після цього зникає на тиждень. Наприкінці наступного тижня вона пише: «Ой, такий тиждень був, просто завал, мені ще не відповіли, і взагалі я завтра у відпустку на два тижні. Ну, ви почекаєте?». Я кажу: «Ок, давайте, хорошої відпустки».
Далі вона їде у відпустку на два тижні і повертається в установлений час: «Ой, ви знаєте, щось ви занадто дорогі для нас», — хоча раніше її все влаштовувало. Я відповідаю: «Ок, давайте я техінтерв’ю пройду, а там буду вже думати». Вона зникає ще на пару днів, повертається зі словами: «Я сказала клієнту, що ви готові посунутися, і вони погодилися дати вам тестове».
Дають тестове з дедлайном через 4 дні. Я перші два дні філоню, на третій день мене пінгує рекрутер, я збираюся з силами та успішно його виконую. Ще декілька днів я чекаю, поки в їхнього розробника буде вільний час поговорити. Урешті-решт мені відмовляють, бо не проходжу за техскілами. Від першого контакту до відмови пройшов 1 місяць та 2 дні.
Для інших рекрутерів теж було нормальним зникнути на декілька днів.
Нерелевантні питання або питання щодо технічної експертизи
Рекрутер чомусь часто вважає за свій обов’язок з’ясувати мотивацію кандидата. Дарма що на наступному етапі вам будуть ставити ті самі запитання. Проте часто вони не задовольняються короткою відповіддю, а починають розпитувати, що та як. Використавши поради, наведені вище, ви можете скоротити кількість таких питань.
Також рекрутери можуть питати щось із технічної частини, наприклад: «Чи був у вас досвід побудови з нуля CI/CD?». Хоча вони часто гадки не мають, що воно таке.
В одну з компаній шукали інженера, який зможе їм налагодити це саме CI/CD, і рекрутер мене запитала: «А чим відрізняється Delivery від Deployment?».
Потрібно розуміти, що люди вони нетехнічні, та з’ясувати, яка мета їхнього питання. Якщо вони хочуть переконатися, що ви підходите на вакансію — так і скажіть: «Ось у вас тут написано, я з цим працював». Не треба з них глузувати або агритися. Намагайтеся людською мовою пояснити, що, наприклад, ви не працювали с Azure, але у вас є досвід з AWS, а це дуже схожі штуки. Тому покажіть моє CV вашому технарю, а той вже хай вирішує.
Я не буду давати рекомендації рекрутерам, як їм робити їхню роботу, тому що в них і так все працює (якщо хочете порад — пишіть особисто або в коментарі). Як кандидат я можу лише попросити бути максимально пунктуальними, відповідати кандидату у зазначений час. Навіть якщо не вдалося отримати потрібну інформацію, то скажіть, коли її вдасться отримати. Не зникайте на кілька днів і так далі. Формуйте правильні очікування.
З мого суб’єктивного досвіду, найпрофесійніші рекрутери — це штатні спеціалісти лідерів ринку. Я думаю, що за рахунок обсягів найму процес у них чітко налагоджений та формалізований до дрібниць. Вони ставлять мінімум запитань, максимально швидко все узгоджують і виводять вас на технічні інтерв’ю. Працювати з ними — одне задоволення.
Десь посередині — рекрутери з агентств. Найменш професійні — штатні рекрутери з невеликих та середніх компаній.
Як правило, рекрутери достатньо технічно компетентні, щоб висилати запрошення разом з ICS-вкладенням, щоб воно автоматично додалося до вашого календаря. Проте декілька разів мені не надсилали формальне запрошення (доводилося нагадувати). А одного разу вислали, але без уточнення, як потрапити до офісу, і без номера телефона.
Я прийшов вчасно і в цю мить зрозумів, що в мене немає контактного телефона, 3G в будівлі не працює, а охорона знати не знає про те, що в них є компанія з такою назвою (це був БЦ). Отож, я зловив якихось хлопців програмістського вигляду та попросив їх передати на ресепшн, що тут кандидат чекає. Хлопці із задачею не впоралися, тому довелося паралельно насісти на охорону. Урешті-решт вони знайшли в себе в каталозі потрібний номер, зателефонували та пропустили мене.
Етап перший. Співбесіди з HR компанії
Я розділяю етапи співбесід з рекрутером та HR компанії, хоча часто вони поєднуються в один, якщо на вас вийшли напряму з компанії. Тут важливі попередні пункти і ще такі:
- Переконати HR, що ви підходите на вакансію.
- Показати зацікавленість у вакансії.
- Витримати інформаційно-мотиваційну промову про компанію.
- Мати заздалегідь підготовлені запитання щодо вакансії та процесу проходження всіх етапів прийняття на роботу.
Спочатку потрібно довести, що саме ви підходите на вакансію. Тут знову треба вміти коротко розповісти про свій досвід, викласти мотивацію. Як правило, HR більш прискіпливі щодо цього, тому вам потрібне залізобетонне алібі. Рекомендації ті самі, що й на попередньому етапі.
Далі потрібно показати, що ви шукаєте не абищо. Зробити це дуже просто. Перед інтерв’ю ви знаходите всю інформацію про компанію. Якщо це продукт — читаєте про її продукт, якщо це аутсорс — дивитеся профіль, які в них є проекти. Можливо, їхні співробітники — спікери на конференціях, можливо, серед їхніх клієнтів є відомі продуктові фірми. Добре, коли ви приходите і вже показуєте свої знання про продукт або кажете: «О, у вас тут продукт, яким користується багато людей, а я якраз таке шукаю, тому що довго працював у ентерпрайзі, і мені це набридло».
Багато HR чомусь вважають за потрібне розповісти в деталях про історію компанії, засновників, про те, що вони там роблять і як це круто. Виглядає це інколи жалюгідно, інколи недоцільно, але потрібно бути стійким та дослухати до кінця. Також найімовірніше вам будуть розповідати, що в них дуже високі вимоги до кандидатів, працюють у них тільки найкращі програмісти, в офісі є печиво та кава і взагалі все круто й цікаво.
На одному з таких інтерв’ю HR досить довго розповідала про проекти, компанію, зробила наголос на тому, що в них власні продукти, які мають прибуток. Розповіла, що в них гнучкий робочий графік, подекуди можна працювати віддалено. Ну і окраса програми — безлімітні оплачувані відпустки. Залишимо за кадром питання, чи це дійсно працює, але мені здалося, що як мінімум компанія, яка може собі це дозволити, не економить на співробітниках. Ми попрощалися, і вже наступного дня ця ж HR мені пише: «На жаль, ваша очікувана ЗП вища за наші вилки, тому не можемо вам нічого запропонувати». Не знаю, чи це була правда чи ні, але мені це здалося досить дотепним, враховуючи те, що очікувану ЗП вона знала до того, як ми почали розмовляти.
HR цієї ж компанії запитала мене: «Я бачу, що ви дуже активно коментуєте на DOU, у вас понад тисячу коментарів. Читаєте статті, цікавитеся, так?». Я відповів ствердно та уточнив: «Вас цікавить якась конкретна тема чи коментар? Я готовий дати пояснення», — але конкретного запитання не отримав. Можливо, вона читала мої коментарі, та це й було справжньою причиною відмови :) Я навіть навмисне уточнив, але хто ж мені скаже правду?
HR завжди очікують на запитання і напружуються, якщо ви їх не ставите. Тому майте трійко дефолтних запитань, на які вони будуть компетентні відповісти. Хороші запитання, які покажуть вашу зацікавленість, наприклад: «Хто фінансує компанію?» (якщо це стартап або продукт), «Скільки людей у командах?», «Чи є плани на запуск нових проектів або продуктів?», «На скільки ви виросли за останні Х місяців?» і так далі. Звісно, вони залежать від розміру компанії та її діяльності. Тут важливо також дати зрозуміти, що ви плануєте затриматися надовго і очікуєте, що компанія зацікавлена в довготривалому співробітництві та надасть кар’єрні перспективи. HR це люблять.
Етап перший з половиною. Інтро від бізнес-людей
Цей етап часто є в аутстаф-компаніях та зазвичай проходить з менеджером або навіть VP of Something компанії-замовника. Як правило, це закордонна компанія, відповідно, діалог буде англійською. Вам будуть дуже ретельно розповідати про продукт або проект, про бізнес і так далі. Для мене, як для аутсорс-орієнтованої людини, це виглядає марнуванням часу, але його теж потрібно витримати. Під час цієї розмови теж будуть з’ясовувати мотивацію, але ви вже знаєте, як готуватися.
Якщо співбесіда з менеджерами призначена, то вам попередньо потрібно обов’язково прочитати все, що тільки можна про компанію та про конкурентів, і підготувати питання. Інтерв’юера це запевнить у тому, що ви дійсно зацікавлені та мотивовані. У мене є думка, що наші люди більш технологічно орієнтовані, у той час як на Заході очікують, що ви будете зацікавлені в бізнесі та розвитку продукту, а не просто кодити за гроші. Тому не розчаровуйте ваших візаві і добре підготуйтеся.
Саме таким було вищезгадане інтерв’ю з представниками ізраїльського стартапу. Це технологічна компанія, яка робить продукти для девелоперів, тому я знав про них та знав про їхніх конкурентів. Після того як мені довго розповідали про продукт, я почав задавати питання типу: «Ось я користуюся вашим конкурентом Х, чим ви кращі?». Цим я дав можливість візаві похизуватися їхнім продуктом, показав мінімальне знання індустрії, висловив захоплення їхніми обсягами даних, поцікавився, якою буде моя роль, які в них є департаменти і так далі. У результаті мені рекрутер повідомив, що враженням VP було: «He’s the best candidate I’ve seen thus far». Я думаю, що значною мірою мені допомогло знання продукту та правильні питання.
Отож, не лініться вивчити компанію, її продукти та конкурентів. Для співбесіди із закордонними замовниками це на 100% буде хорошим плюсом.
Одна з рекрутерів запросила мене до серйозного американського стартапу і зробила наголос на тому, що вони дуже люблять, коли кандидати знають про їхній продукт та читали статті їхнього СТО. Далі вона скинула посилання на його виступи, статті, слайди про продукт і так далі. Я ще трошки поглузував типу, що це компанія з розряду «работать в нашем банке — большая честь». На жаль, до технічного інтерв’ю я не дійшов з інших причин, про які буде далі.
Інтерлюдія, або Не будьте мудаком
Від багатьох рекрутерів я чув історії про токсичних та пихатих кандидатів, які відверто хамили рекрутерам, відповідали некоректно, не приходили на інтерв’ю і так далі.
Я сам грішив таким: коли не шукав роботу то в LinkedIn або в скайпі писав у відповідь рекрутерам абстрактні хіп-хоп тексти власного виробництва. В принципі без матюків та хамства, але з боку це (напевне) виглядало досить дивно та не дуже адекватно. Так от, світ круглий, тому той, кому ви вчора писали щось не дуже коректне, завтра може бути вашим ключем до хорошої роботи. Отож, навіть якщо з вами повелися некоректно, не варто відповідати тим самим. Можна просто згорнути розмову і забути.
Рекрутер з агентства хоче мене винайняти в той самий серйозний американський стартап. Перший етап пройшов добре, далі мало би бути техінтерв’ю. Через кілька днів мені рекрутер пише: «А ви вже спілкувалися з компанією?». Я кажу: «Та ні, не спілкувався». Тут вона називає прізвище HR з тієї компанії і каже, що та питає: «Чи щось змінилося?». Я роблю пошук по LinkedIn, знаходжу короткий діалог, який не завершився нічим («привіт-привіт» і все) і передаю цю інформацію рекрутеру: «Так, ми спілкувалися, але без продовження». На що вона мені присилає скріншот мого повідомлення з діалогу з HR у скайпі, де я написав буквально «скалу не люблю фу мерзость» і питає: «У вас что-то изменилось по предпочтениям в технологиях?» (а вакансія була на Python/Scala розробника). Тут я все згадую, піднімаю історію в скайпі, читаю весь діалог, потроху набираючи червоного кольору. Ну, ви зрозуміли, фраза про скалу була, напевне, найбільш невинною з усього.
Я людина абсолютно адекватна і в роботі, і в житті, але в інтернеті міг дозволити собі зайве, не турбуючись про репутацію. Звісно, не варто переоцінювати значущість цього, тому що аж поки роботи більше, ніж людей, то на роботу будуть змушені брати і зовсім відбитих кандидатів. Але й дурниць робити не варто, бо потім буде як з тими акторами, яким пригадують їхні грішки двадцятирічної давності.
Отже, мені стало трішки соромно, і я попросив передати мої щирі вибачення та вирішив не продовжувати діалог з цією компанією, на превеликий жаль рекрутера, яка все хотіла переконати мене в зворотному :)
Якщо все пройшло добре, то вас запросять на технічне інтерв’ю. Мій широкий досвід та міркування щодо цих співбесід я викладу у наступній частині матеріалу.
Сподіваюся, мої поради допоможуть вам знайти роботу мрії або швидко винайняти хорошого кандидата.