Стаття написана, щоб викликати взаєморозуміння сторін, котрі думають, що знаходяться по різні сторони барикад, а насправді — на одному малому і тісному кораблі...
Головне побажання — завжди залишайтеся професіоналами, і тоді у всіх буде це розуміння. І кандидатам, і рекрутерам/HR завжди потрібно підвищувати свій професіоналізм, але це відбудеться, тільки коли ми навчимося слухати і чути один одного і тим більше поважати роботу один одного. Файного читання вам :)
Найголовніше — завжди пишіть правду в резюме
Ми, може, і вміємо «вангувати» і здогадуватися, але... Це піде на користь передусім вам, а не рекрутеру. Та й буде набагато приємніше, коли рекрутер задасть вам мінімум дурних питань.
До речі, стосовно англійської, то тим більше. Задумайтеся, пройдіть хоча б онлайн-тест, а тоді вказуйте рівень.
А якщо ви хочете приховати в резюме, що вас звільнили чи щось ще гірше, наприклад, ситуації типу: «Мені все одно, що я завалив проект, підніміть мені зарплату в 2 рази — тоді все виправлю.» Повірте, рекрутери дізнаються.
Коли ви контактуєте з рекрутером, точно визначтеся з метою
Було б чудово, якби кандидат в телефонній книзі чи списку скайп-контактів підписав собі рекрутера іменем компанії і знав, куди він іде на співбесіду. В ідеалі — почитав про компанію і підготував собі запитання.
Ставте собі точну ціль, а не «Ну я тут шукаю дещо, запропонуйте щось класне, а я подумаю...» Будь ласка, якщо ви почали шлях пошуку нового проекту — визначтесь, що вам подобається, а що ні, чим ви хочете займатися, а чим ні.
О котрій і коли зручно?
Коли рекрутер каже таку фразу, довіртеся йому. Це означає, що він/вона має достатньо вільного часу для співбесід і чекає на ваші побажання, які, можливо, будуть відкоректовані ± на годину.
Зазвичай, коли кандидат каже, що вільний майже весь час для співбесіди, — це не так, і все затягується.
Не цікаво — не приймайте запрошення на співбесіду
Кандидати, будь ласка, якщо вам не цікаво, то не приймайте запрошення. Бо ви витрачаєте час техліда/власника компанії і так далі, коли не приходите на співбесіду.
Все дуже просто. Вам надіслали запрошення з адресою + датою + годиною + контактним номером телефону. Не цікаво — не приймайте.
Прийняли запрошення — прийдіть
Ви думаєте, що ви в рекрутера один єдиний (єдина)? На щастя, ні. Кандидатів є завжди декілька. І просто фізично не вистачає часу кожному передзвонити й нагадати, що сьогодні співбесіда. Та й більшість кандидатів такі нагадування дратують:
— Привіт, завтра у тебе співбесіда з нами.
— Дякую! Та я пам’ятаю, я ж не ...
Прийняли запрошення — будь ласка, прийдіть! Як би компанії не був потрібний працівник, але саме вам найперше має бути цікавий проект і компанія. Тому не витрачайте дарма свій та чужий час... Раз-другий не прийшли на співбесіду? Повірте, це буде відображено у фідбеку пізніше. А всі рекрутери спілкуються між собою.
Залишайтеся на зв’язку
Якщо ви запізнюєтеся чи випало з голови, що сьогодні співбесіда, — мужньо піднімаєте трубку, коли телефонує рекрутер, і адекватно пояснюєте. Вибачаєтеся і переносите зустріч. Ігнорування показує ваш рівень відповідальності.
Підготуйте питання
Кандидати, а як часто ви готуєте питання до співбесіди? А потім дорікаєте, що рекрутер вам не сказав, скільки днів відпустки, чи те, що печеньки в офісі без шоколаду, що команди нема, а ви будете спочатку самі на проекті. Або про те, що у компанії відсутній гурток по в’язанню на спицях, котрий ви так любите...
Підготуйте список питань, і рекрутер буде як мінімум в приємному шоці і забуде всі свої неприємні питання. А як максимум буде в захваті від вас: ось гайд по питаннях.
Узгоджуйте умови тестового завдання
Кандидату дуже подобається проект + його очікування щодо компенсації компанія апрувить, але просить виконати тестове...
Хто повинен бути зацікавлений у його виконанні? Ми розуміємо, що розмір тестового має бути нормальний, а ще краще давати кусень проекту і заплатити. Але вам все-таки варто задуматися: або одразу відмовитися, якщо щось не влаштовує, або узгодити всі умови його виконання. Коли будемо мати діалог — тоді і буде результат.
Комунікуйте правильно
а) Не пропадайте на цілі тижні, коли спілкуєтеся з рекрутером, а потім такі: «Ой, а у вас ще є вакансія?» Авжеж, лише півроку минуло...
б) Кандидати, коли ви пройшли співбесіду, контактуйте зі своїм рекрутером, а не пишіть всім, кого знайдете на лінкедині. Думаєте, це жарт? Рекрутер не відповідав півдня, і тут до нього приходить власник компанії і питає: «А чому це кандидати пишуть мені і питаються, що далі? Ви що тут, ні чорта не робите?» І всім байдуже, що рекрутер весь день мав співбесіди нон-стоп.
Чекайте на відгук
Всім нам потрібне терпіння і розуміння один до одного. Маємо розуміти кандидатів, враховувати, що вони, можливо, мають вже офери, і їм потрібна швидка відповідь. Але потрібно також розуміти рекрутера, котрий має зібрати фідбек — свій, техліда, власника чи клієнта — і ще купу факторів... Насправді просто потрібно дотримуватися обіцянок з тієї і іншої сторони.
І був би просто космос, якби ви давали фідбек рекрутеру, а не посилали їх за короткою адресою після відмови :) Дякую!
Його святість офер
Кандидати, а ви можете уявити — тільки уявити — який удар по компанії, власне, фінансовий, ви наносите, коли приймаєте офер, а потім відмовляєтеся?
Не впевнений — не приймай! — свята заповідь!
Скажіть, що:
а) я подумаю;
б) мені треба з дружиною обговорити;
в) піду пересплю з ним і завтра скажу;
г) моя собака його ще не нюхала, давайте відповім наприкінці тижня.
Я промовчу, якщо це просто офер у вашому місті. Але якщо це релокейт за кордон, і ви його зірвали — уууууххх, біда-біда...
Всім дякую, і пам’ятаймо, що ми всі працюємо на один результат.
І хочу вас попросити. Якщо ви знаєте чутки, міфи, стереотипи про рекрутерів та HR, напишіть їх в коментарях. Хочеться всіх почути і розказати, як воно є насправді :)
Наприклад:
— Чи правда, що рекрутерам платять за кількість інтерв’ю?
Відповідь: Ні, за закриті вакансії і їх якість.